Kış mevsimi demek, yemeklere en güzel lezzeti katan, çok sevdiğimiz domatese bir süre veda ediyoruz demek. Eğer siz de benim gibi klasik tencere yemeklerini seviyorsanız, kesinlikle eylül ayından domates konservenizi hazırlamanızı tavsiye ederim.

Bu sayede mümkün olduğu kadar doğal ve mevsiminde yetişen domateslerden kış boyu faydalanabilirsiniz.

Bu sene annem sağolsun, bana bir dolu domates konservesi hazırlamış. Bütün kış, tüm aileye yetecek kadar olsun diye düşünerek onlara biraz daha ilave yaptık. Bilmeyenler için yöntemimizi paylaşmak istedim.

Biz,  vitamini maksimum oranda korumak için, domateslerin kabuğunu soymadan hazırlıyoruz. Sadece sapının bağlandığı ortadaki sert kısmı çıkarıp, domatesleri dörde bölüyoruz.

Yayvan bir tencereye koyup, içine biraz tuz ekliyoruz ve pişiriyoruz. Piştikten sonra, sebzeleri hiçbir zaman yağsız yeme taraftarı olmadığımızdan, üstüne  zeytinyağı ekliyoruz. Sebzelerin içindeki birçok vitamin yağ ile yendiği zaman bize fayda sağlıyor.

Kavanozlarımızı güzelce temizlenmesi adına kaynar su ile birkaç kez çalkalıyoruz ve ağzına kadar pişirdiğimiz domateslerimizle dolduruyoruz. Sıcakken kapatılan kapaklar, soğuyunca büzüşüp kavanozları daha da sıkı kapadığı için, kapakları bir tencerede kaynatıyoruz ve o şekilde kapatıyoruz.

Bu işin püf noktası bu, çünkü ufacık bile hava alırsa domatesler bozuluyor. Ağzını kapattığımız kavanozları ters çevirip tamamen soğuyana kadar bekletiyoruz. İyice soğuduktan sonra, düzeltip güneş görmeyen oda ısısındaki bir ortamda kullanana kadar muhafaza ediyoruz.

Not– Kullanmak için kavanozunu açtığınızda mutlaka geri kalanı buzdolabında saklayın.

Tüm kışı lezzetli ve sağlıklı geçirebilmek için Doğal Domates Konserveleriniz hazır. Afiyet olsun !

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Cevapla